Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Noha a nyugat gazdasági szankciókkal próbálja szorongatni Oroszországot, a Gazprom éppen európai befolyásának kiterjesztésén fáradozik. Múlt pénteken jelentették be, hogy a cég egy csereszerződés keretében szibériai gázmezők ellenében német gáztározókhoz jutott, miközben az Ukrajnát elkerülő, Északi Áramlat nevű gázvezeték kapacitásának megduplázásáról is döntés született.
Az orosz Gazprom a német BASF vegyipari cégcsoporttal kötött nagyszabású csereszerződés keretében széles hozzáférést szerzett a németországi gázpiachoz és gáztározókhoz – adta hírül a The Moscow Times. A megegyezés annál is inkább meglepetés volt, mert a felek kilenc hónappal ezelőtt beszüntették a tárgyalásokat a „bonyolult politikai környezetre” hivatkozva.
A BASF közvetlenül nem reagált arra a kérdésre, hogy mi változott azóta, olaj- és gázkitermeléssel foglalkozó egysége, a Wintershall mindössze annyit közölt, hogy az orosz földgáz hozzájárul Európa energiabiztonságához. A Wintershall az ügylet keretében szibériai gázmezőkön jutott nagyobb részesedéshez.
Közben megállapodás született az Északi Áramlat nevű gázvezeték kapacitásának megduplázásáról is. A vezeték által az orosz gáz Ukrajnát elkerülve, a Balti-tengeren keresztül éri el Európát.
„Ezek vállalati döntések, melyekbe a német kormánynak nincs beleszólása” – szögezte le a Németország külügyminisztériumának szóvivője, Martin Schäfer. A német kormány szerint nincs összefüggés ezek, valamint az Oroszország elleni szankciók között, az ügyleteket pedig nem lehet az orosz viszony javulásaként értelmezni.